Stressar ljud dig?

Stressar ljud dig?

Det finns olika studier på att höga ljudnivåer stressar en lärare, känner du igen dig i detta? Kanske du haft en ofrivillig paus från detta under den rådande situationen vi har och haft under våren. Nu kommer många elever tillbaka efter sommarens ledighet och gissar jag är det säkert många som hade önskat vara kvar i sin lugna tysta vrå och lyssnat på läraren på distans.

En intressant artikel kring detta hittar du här 

Om du nu är i den fasen då du skall bygga en ny skola, skall renovera eller bara behöver få bättre kunskap och argument kring effekten av bra akustik då får du gärna kontakta mig. Jag kan hålla en kortare föreläsning kostnadsfritt för dig och dina medarbetare. Fysiskt eller digitalt, du bestämmer. Maila mig då på ida.cederlund@ecophon.se

 

 

 

Profilbild

Ida Cederlund

Skolan är Sveriges största arbetsplats. Tyvärr är ljudmiljön i många skolor inte bra och det gör det svårt för både lärare och elever att "göra ett bra jobb". Syftet med LJUDSKOLAN är att sprida kunskap om hur ljud i skolan påverkar människor. För dig som vill veta mer om ljud, klicka på "Ljudfakta" högst upp på sidan. Har du FRÅGOR OM LJUD - kontakta mej på: ida.cederlund@ecophon.se eller 042-17 99 43