Sång och musik låter bra i LAU kyrka – men taluppfattbarheten är kass

Sång och musik låter bra i LAU kyrka – men taluppfattbarheten är kass

LAU kyrka på Gotland är känd för sin jämna fina efterklang. Klangen i kyrkor är ofta ojämn då den är lång i de låga frekvenserna och kortare i de högre. Den långa lågfrekventa klangen har en maskerande effekt på de högfrekventa instrumenten, och ofta upplevs klangen som “burkig”. Det unika med klangen i LAU kyrka är att den är relativt jämn mellan låga och höga frekvenser. Den jämna klangen gör att sång och musik låter väldigt bra.

Taluppfattbarheten däremot är inte bra, på grund av att klangen är för lång.

Se filmen från LAU kyrka och försök förstå vad jag och akustiker Lennart Nilsson pratar om (7 min).

I filmen the Wikisinger kan du lyssna på hur en sångare låter i rum med olika efterklangstider (3 min).

Läs mer om efterklangstid.

p1040827

Profilbild

Ida Cederlund

Skolan är Sveriges största arbetsplats. Tyvärr är ljudmiljön i många skolor inte bra och det gör det svårt för både lärare och elever att "göra ett bra jobb". Syftet med LJUDSKOLAN är att sprida kunskap om hur ljud i skolan påverkar människor. För dig som vill veta mer om ljud, klicka på "Ljudfakta" högst upp på sidan. Har du FRÅGOR OM LJUD - kontakta mej på: ida.cederlund@ecophon.se eller 042-17 99 43