Har du saknat ljudet från skolan, Linnéa?

Har du saknat ljudet från skolan, Linnéa?

Njä, svarar Linnéa Gipperth ganska direkt. Jag träffar Linnéa över en lunch för att få en förståelse för  hur hon upplevt distansutbildning och om hon saknat några speciella skolljud.  Linnéa läser första året på naturvetenskapliga programmet och den senaste tiden har onekligen inte varit som “vanligt”. Du har gått nästan 1,5 termin på gymnasiet. Är det bättre ljudmiljö nu när du är på en skola med lite äldre elever undrar jag. Nej, inte direkt, säger Linnéa. Det är nog samma som på grundskolan, för hög, summerar hon den.

På frågan om alla ämnen passar att lära på distans, tvekar Linnéa. Nej svarar hon. I de ämnena som är svåra för mig behöver jag se läraren för att förstå vad hon/han säger. Det räcker liksom inte att bara använda öronen, man behöver flera sinnen. Att höra allt vad läraren säger är dock inte alltid det lättaste, det kräver inte bara att man är i rummet utan kräver också en god akustik. Studier visar att andelen “rätta svar” vid tester kan öka markant med  bättre akustik. Vill du veta hur? Då får du gärna kontakta mig

Linnéa går nu på ett välbehövligt sommarlov jag och tror nog hon ser framemot skolan till hösten, speciellt eftersom det har renoverats kök i hennes hem, inga direkta ljud man längtar att plugga till 🙂

 

Profilbild

Ida Cederlund

Skolan är Sveriges största arbetsplats. Tyvärr är ljudmiljön i många skolor inte bra och det gör det svårt för både lärare och elever att "göra ett bra jobb". Syftet med LJUDSKOLAN är att sprida kunskap om hur ljud i skolan påverkar människor. För dig som vill veta mer om ljud, klicka på "Ljudfakta" högst upp på sidan. Har du FRÅGOR OM LJUD - kontakta mej på: ida.cederlund@ecophon.se eller 042-17 99 43